Competitive Dance Classes

Competitive Fall Program Line-up 2019

Competitive classes start September 7.

Monday:

3:45-4:45 – Rec Acro
4:45-5:30 – New Jazz/Hip Hop Group
5:30-6:15 – Junior Jazz
6:15-7:15 – Acro Group Flexibility
7:15-8:15 – Lyrical Group
8:15-8:45 – Musical Theatre
8:45-9:30 – Rec Class

Tuesday:

3:45-4:45 – Itty Bitty Minis

Wednesday:

3:45-4:10 – Micro Mini Tap
4:10-4:30 – Micro Mini Jazz
4:30-5:15 – Mini Jazz
5:15-6:00 – Mini Contemporary
6:00-7:00 – Contemporary Large Group
7:00-8:15 – Int/Sr Ballet Class

Thursday:

3:45-4:45 – Rec Class
4:45-5:15 – Junior Hip Hop
5:15-6:00 – Acro Group Feet
6:00-6:45 – Acro Group Flips
6:45-7:45 – Jazz Large Group
7:45-8:15 – Int/Sr Hip Hop
8:15-9:00 – Acro group Five
9:00-9:30 – Open Small Group

Friday:

3:45-4:15 – Itty Bitty Minis|
4:15-4:35 – Micro Mini Tap
4:35-5:00 – Micro Mini Jazz
5:00-5:30 – Mini Jazz
5:30-6:30 – Acro Group – Fantastic
6:30-7:00 – Acro Group – Flexibility
7:00-7:45 – Junior Jazz

Sunday:

12:00-1:30 – Acro Group Five, Flips, and Feet – Conditioning and Skill Building

Fall Choreo Schedule – Saturdays:

(Sept 7, Sept 14, Sept 21, Sept 28, Oct 5, Oct 19)

Saturdays:

2:30-3:00 – Sadie Solo
3:00-3:30 – Summer Solo
3:30-4:00 – Aubrey Solo
4:00-4:30 – Paige Solo
4:30-5:00 – Aeralyn Solo
5:00-5:30 – Paige, Mykenzie, Kiara Tap Trio
5:30-6:00 – Mykenzie Solo
6:00-6:30 – Kiara Solo
6:30-7:00 – Ella L, Olivia M, Leah H Trio
7:00-7:30 – Ella L. Solo
7:30-8:00 – Rhyenn, Eliana Duet
8:00-8:30 – Madison Solo
8:30-9:00 – Samantha Solo

Fall Choreo Schedule – Sundays:

(Sept 8, Sept 15, Sept 22, Sept 29, Oct 6, Oct.27)

8:15-8:45 – Ireland Solo – Choreo
8:45-9:15 – Amellea Solo – Choreo
9:15-9:45 – Brooklyn Solo – Choreo
9:45-10:30 – Camilla, Eliana, Sophie
10:30-11:15 – Lyndsey, Addison, Hillary
11:15-11:45 – Lyndsey, Addison Duet – Choreo
12:00-1:30 – Acro Groups Five, Flips, and Feet – Conditioning and Skill Building Class **
1:45-2:30 – Natalie, Kaitlyn/Brooklyn, Sofia
2:30-3:15 – Gabby, Alivea, Stella/Olivia A.
3:15-4:00 – Sophia T, Arianna, Alexandra/Ava/Olivia A.
4:00-4:30 – Sophia T, Jack Duet – Choreo
4:30-5:00 – Izabel, Alivea, Gabby Trio
5:00-5:30 – Izabel Solo
5:30-5:45 – Madison Solo

Saturdays starting November 2 – Onward:

Saturdays:

3:00-3:45 – Sadie, Summer, Aubrey, Summer/Sadie
3:45-4:30 – Paige, Aeralyn, Kiara, Mykenzie
4:30-5:15 – Paige/Kiara/Mykenzie, Ella L, Charlotte
5:15-5:45 – Ella L/Olivia M/Leah H, Rhyenn/Eliana
5:45-6:15 – Madison, Samantha

Sundays starting November 3 – onward:

9:00-9:45 – Ireland Solos, Amellea Solo, Sophie Solo
9:45-10:30 – Camilla, Eliana, Brooklyn
10:30-11:15 – Lyndsey, Addison, Hillary
11:15-11:45 – Lyndsey/Addison, Kaitlyn/Brooklyn
12:00-1:30 – Acro Groups Five, Flips, and Feet – Conditioning and Skill Building Class **
1:45-2:30 – Natalie, Gabby, Sofia H.
2:30-3:00 – Alivea, Stella/Olivia A.
3:00-3:45 – Izabel/Alivea/Gabby, Izabel Solos, Sophia T.
3:45-4:30 – Arianna, Alexandra/Ava/Olivia A, Jack/Sophia T. Duet
4:30-4:45 – Madison